Tussista mustaa Maailmannäyttelyn BIS-kolmoseen?

Videokuvan perusteella tämä koira näyttäisi saavan uuden pigmentin tussin voimin. Kollaasi on rakennettu kuvakaappauksena suomalaiskuvaajan videolta.
Korealainen englanninbulldoggi oli Amsterdamissa kolmanneksi kaunein. Suomalainen näytteilleasettaja sattui videoimaan supervoittajan kunnostamista finaaleita varten. Videon perusteella näyttää siltä, että koiran huulet mustataan tussilla ennen finaalia.
Kansainvälisen Kennelliiton FCI:n näyttelysääntöjen mukaan on yksiselitteisesti kiellettyä parantaa koiran mahdollisuuksia menestyä näyttelyssä minkäänlaisella turkin, kirsun tai huulien värjäämisellä. Eteläkorealainen englanninbulldoggi Cappelli Bulls-argentina Rodo menestyi viime sunnuntaina Amsterdamissa erinomaisesti. Se oli kaunein englanninbulldoggi yli 200 kilpailijan joukosta. Menestys jatkui finaaleissa; uros voitti kovatasoisen kakkosryhmän ja sijoittui lopuksi näyttelyn kauneinta valittaessa kolmanneksi.