Noutajien PM-hopeaa Suomeen

Maarit Nikkasen labradorinnoutaja Batmoors’ Black Isle Chandler tuli toiseksi Janakkalassa noutajien Pohjoismaiden mestaruuskokeessa. Kuusivuotias uros on tuotu Tanskasta ja se on kolminkertainen käyttövalio. Voiton vei tanskalainen käyttövaliolabradori Frank In Greenwood, sen omistaa Jon Andersen.

Viikonloppuna järjestettyihin kokeisiin osallistui viisikoiraiset joukkueet Suomesta, Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta. Joukkuekilpailun perusteella valittiin koirat toisen päivän yksilöfinaaliin. Joukkuemestaruuden voitti Tanska.

Finaaliin osallistui kolme koiraa Tanskasta ja Norjasta sekä kaksi Suomesta. Voittajan ja toiseksi tulleen lisäksi ei finaalissa jaettu muita sijoituksia.

Noutajat kisaavat Pohjoismaiden mestaruudesta joka toinen vuosi, alkaen vuodesta 1986. Kokeessa arvostellaan muun muassa koiran riistanlöytämiskykyä, työskentelyhalukkuutta sekä kuuliaisuutta. Seuraavan kerran järjestämisvuoro on Ruotsilla vuonna 2020.

 

 

 

Kommentoi:

Koiramme